KERAMIKA pre každého » Akú hlinu použiť

Akú hlinu použiť

Čo je to hlina, ktorá sa používa na keramiku,
ako vznikla, z čoho sa skladá

Hlina je zmesou niekoľkých látok. Je to materiál, ktorý vznikol rozkladom skál nachádzajúcich sa v zemskej kôre. Tento proces rozkladu trval niekoľko miliónov rokov a je spôsobený predovšetkým vodou, ktorá skaly narušuje a rozkladá.
Hliny sa delia na
– hliny primárne,
– hliny sekundárne.
Primárne hliny vznikajú na mieste kde sa nachádza „materská“ skala, z ktorej pochádzajú, a ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou neboli vystavené vplyvom ovzdušia. Sú zložené z veľkých častíc a majú bielu farbu. Nie sú takmer vôbec tvárne, zato sú mimoriadne čisté a môžu byť vypaľované pri vysokých teplotách. Príkladom takejto hliny je kaolín.
Sekundárne, tzv. usadené hliny sú také, ktoré boli vodou, vetrom či ľadom prenesené ďaleko od svojej materskej skaly. Voda hlinu rozdrvila, rozmlela do častíc rôznych veľkostí. Sekundárne hliny sú jemnejšie a tvárnejšie než hliny primárne. Keďže sa však zmiešali s ďalšími minerálmi a organickými látkami, obsahujú tiež veľa nečistôt. Tieto látky menia farbu hliny a znižujú jej vypalovaciu teplotu.
Najkvalitnejšia hlina – kaolín, ktorá sa používa na výrobu porcelánového riadu a ozdôb, obsahuje vysoký podiel kaolinitu.
Základným minerálom v hline je kaolinit. Hlina sa svojím chemickým zložením radí do skupiny kremičitanov hydroxohlinitých, je tvorená hlinitanmi /oxidmi hliníka/, kremičitanmi /oxidmi kremíka/ a vodou. Jedna častica hliny je tvorená molekulou hlinitanu /obsahujúca dva atómy hliníka a tri atómy kyslíka/, dvomi molekulami kremičitanu /jeden atóm kremíka a dva atómy kyslíka/ a dvomi molekulami vody /dva atómy vodíka a jeden atóm kyslíka/. Teda približne: 40% oxidu hlinitého, 46% oxidu kremičitého a 14% vody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>